Kőszegpaty.hu

Kőszegpaty község Önkormányzatának hivatalos honlapja

Első okleveles említése 1283-ból, Poth formában maradt fenn, de a 14. században a falu kettévált (1348. Kispoth; 1420. Nagypoth). A 19. század során összeépültek, majd közigazgatásilag is egyesítették őket. A 13. században IV. Bélától Csói Mochia comes kapta testvéreivel együtt. Az ő leszármazottaik a Patthy-család tagjai, akiknek birtokait a 18. században a Niczkyek szerezték meg. Két utca kereszteződésénél áll egy valószínűleg 18. századi, késő barokk stílusú, szépen faragott Szűz Mária-szobor.


A Patthy-kastély elődjét egyes vélemények szerint az 1600-as évek elején építették, 1710 körül alakították át, a Patthy-család megbízásából, a mai barokk formájában. A 18-19. században a Festetics család birtokában volt. A II. világháború után iskola, majd könyvkötő üzem működött benne. Az egyemeletes épület közel téglalap alaprajzú, de kétoldalt egy-egy keskenyebb résszel záródik. A főhomlokzatot osztópárkány tagolja és főpárkány zárja, középső része az emeleten kiemelt díszítésű. A manzárd tetőn látható ablakok közül a két szélső nagyobb és díszesebb, szögletes formájú, a többi ovális. Az udvari bejárat a homlokzat középtengelyében van, az oldalrizalitokat timpanonnal zárták le. A kastély belsejében mennyezeti stukkódíszeket, a földszinten boltozott helyiségeket találunk. 1991-ben egykori tulajdonosának Festetics Imrének emlékére táblát helyeztek el a főhomlokzaton. Ma szociális otthonnak ad helyet. A kastély parkját hatalmas gesztenyefák teszik hangulatossá, vonzóvá.

A kastélyban élt és alkotott gróf Festetics Imre (1762-1847) genetikus, az öröklődéstan törvényszerűségeinek kutatója, állatnemesítő. A kastély falán emléktáblája áll.

A Szent Miklós templom kőszószékét már a 17. század végén említették források. 1760-ban bővítették és átépítették, 1890-ben jelentősen átalakították: magasították a tornyot, új szentélyt emeltek és támpillérekkel erősítették meg a templomot. A diadalívet díszítő magyar szenteket Stefek Albin festette 1938-ban. Az utolsó nagyobb felújítása óta (1976) Závori Zoltán festményei gazdagítják a templomot. Az egyhajós épület homlokzata előtt álló tornyon, az órahelyes párkány felett sokszög alapú sisak látható. A korábbi főoltár Szent Miklós képét, amit Kugler János kőszegi festő készített és a sugarakkal és puttókkal díszített, érdekes ruházatú, kezében jogart tartó Szűz Mária szobrot szétválasztották. Az oltárt a szoborral a jobb, a képet a baloldalon helyezték el.

{jcomments off}

Impresszum

Moderátor: Milos László István

Rendezvényfotók: a falu lakosai

Nevezetességek képei és légifotók:
Tamás Csaba

Adatvédelem

Minden jog fenntartva.
Az oldalon található képek és szöveges tartalom másolása, továbbközlése csak az oldal tulajdonosának engedélyével lehetséges.
Adatvédelmi nyilatkozat.